Eldste Gérald Caussé er det nyeste medlemmet av De tolv apostlers quorum i Jesu Kristi Kirke av Siste Dagers Hellige. Han ble kalt torsdag 6. november 2025 og ordinert samme dag av president Dallin H. Oaks og de andre medlemmene av Det første presidentskap og De tolv apostlers quorum.
“Jeg har alltid hatt et vitnesbyrd om Jesus Kristus,” sa eldste Caussé torsdag. “Han har alltid vært midtpunktet i livet mitt. Jeg vet at Jesus Kristus lever. Og jeg vet at han er vår Frelser og Forløser. For en fantastisk ting det er å være et vitne om Kristus. Det er det beste ansvaret eller forvaltningen vi kan ha i vårt liv.”
- b9db19e8a095c2836bd4fa2ce57b06f4a135c047.jpeg
- 7IV04444-2.jpeg
- WF11022957-20250417_ITA_Rein-SkullerudDSC_9252.jpg
- 2024_07_22_GeraldCausse_OlympicFireside_JimmerFredettePeterVidmar_03.jpg
- 78b6a5e6a0c911edb881eeeeac1eada934563e00.jpeg
- 2024_07_22_GeraldCausse_OlympicFireside_JimmerFredettePeterVidmar_16.jpg
- Global-Distribution-Services-Center
- Utah-YSA-Conference-2025-4
- Utah-YSA-Conference-2025-2
- Global-Distribution-Services-Center-
- 03108b92a66d954a879bb22ae004af43f97ac9a7.jpeg
- 20220813_170330_Nilsson_LES_0465_.jpg
| Temple Square is always beautiful in the springtime. Gardeners work to prepare the ground for General Conference. © 2012 Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved. | 1 / 2 |
Apostler er spesielle vitner om Kristi navn over hele verden. De påtar seg også betydelige administrative oppgaver og fører tilsyn med driften og utviklingen av en verdensomspennende kirke. Det nest høyeste presiderende organ i Kirkens ledelse er De tolv apostlers quorum. De tjener under ledelse av Det første presidentskap, som består av Kirkens president og to rådgivere.
Eldste Caussé, 62 år, kommer fra Bordeaux i Frankrike. Da han mottok dette kallet, var han i sitt 11. år som Kirkens presiderende biskop. Han var den tredje presiderende biskop som ble født utenfor USA, og den første som har engelsk som fremmedspråk. Det presiderende biskopsråd forvalter saker som humanitærhjelp, velferdsprogrammer, tiende og fasteoffer, fasiliteter og organisering av medlemsopptegnelser, blant annet. De reiser også ofte for å betjene Kirkens medlemmer rundt om i verden.
Eldste Caussé tjente også som rådgiver i Det presiderende biskopsråd (2012–2015) og generalautoritet-sytti (2008–2012).
Eldste Caussé ble født 20. mai 1963, sønn av Jean Caussé og Marie-Blanche Bonnet Caussé, han flyttet til Paris da han var 19 år. Der utførte han ett års militærtjeneste. Han begynte å gå på stevnemøte med Valérie Babin, som han hadde kjent siden de var barn, da de gikk i samme menighet i Paris. Begge er andregenerasjons siste dagers hellige. Eldste Caussés foreldre ble døpt da han var seks måneder gammel. Valéries foreldre sluttet seg til Kirken da hun var 3 år gammel.
De ble viet i Bern Sveits tempel 5. august 1986, og de har fem barn.

7IV04444-2.jpeg
Eldste Gérald Caussé og hans hustru Valérie snakker om sitt nye kall til De tolv apostlers quorum fra Joseph Smith Memorial Building på Temple Square i Salt Lake City torsdag 6. november 2025.© 2025 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.Eldste Caussés oppdrag som generalautoritet førte først ham og Valérie og tre av deres barn til Tyskland, og senere til USA. Familien Caussés roste sine barn for å ha utholdt de vanskelige flyttingene.
“Det var ingen enkel sak,” sa eldste Caussé. “Vi beundrer dem for at de er så hengivne. De klaget aldri. De flyttet sammen med oss og forandret livet sitt. Og de som ble igjen i Frankrike, vi beundrer dem for at de ikke har hatt foreldrene sine i nærheten i 17 år nå.”
“De oppmuntret oss,” tilføyde søster Caussé. “En av dem fortalte oss at hun gråt hver kveld, men hun ga oss bare oppmuntring. Vi er så stolte av dem.”
En del av eldste Caussés tjenestegjerning som generalautoritet har vært for den oppvoksende generasjon. I august 2025 minnet han for eksempel unge voksne på at arbeidet med Israels innsamling er det viktigste som foregår i dag – og som siste dagers hellige er de kalt til å være en del av det.
“Kirken trenger dere – ikke på tross av hvem dere er, men på grunn av hvem dere er,” sa eldste Caussé. “Hver av dere bringer med dere unike gaver og livserfaringer som er avgjørende for å oppfylle Herrens hensikter.”
Den nye apostelen har også holdt betydningsfulle taler om hvor viktig der er å ta vare på Guds skaperverk. På en konferanse i Brasil i 2023 talte han for eksempel til 100 unge siste dagers hellige fagfolk om Kirkens tilnærming til miljømessig bærekraft.
“Gud har betrodd oss forvaltning over sitt skaperverk, herunder omsorgen for sine barn – våre brødre og søstre,” sa eldste Caussé. “Å handle i denne forvaltningen, er en måte å dele kjærligheten som vår Skaper gir oss. Enhver Kristi disippel skulle føle hvor viktig det er å velsigne sin familie og samfunnet de lever i.”
Det viktigste har vært hans fokus på det håp som finnes i Jesus Kristus, et emne han kom inn på i sin seneste generalkonferansetale.
“Dette budskapet om håp og trøst er for oss alle, Guds barn,” sa eldste Caussé i april 2025. “Ingen av oss kan unnslippe jordelivets utfordringer og begrensninger. Tross alt er vi alle født med en iboende manglende evne til å frelse oss selv. Likevel har vi en kjærlig Frelser, og ‘vi vet at det er ved [hans] nåde vi blir frelst etter at vi har gjort alt vi kan’ (2 Nephi 25:23).”